Okrągły stół „Obywatelstwo UE czy obywatelstwo krajowe?” – środa, 14.12.2016, godz. 17.00

Centrum doskonałości Jeana Monneta ma przyjemność zaprosić wszystkich studentów i doktorantów na okrągły stół „Obywatelstwo UE czy obywatelstwo krajowe?”. Debata w ramach okrągłego stołu odbędzie się najbliższą środę, 14.12.2016 r. o godz. 17.00 w sali 309 bud. A naszego Wydziału.

Tematem okrągłego stołu będą, zgodnie z jej tytułem, obywatelstwo krajowe i towarzyszące jej obywatelstwo unijne. Czy czujemy się obywatelami UE? Jakie doświadczenia mamy z korzystaniem z naszych praw, związanych z byciem obywatelem UE? Czy obywatelstwo unijne jest (nie)ważnym dodatkiem do obywatelstw krajowych, czy może kiedyś odgrywać dominującą rolę? Pytania o obywatelstwo to też szersze pytanie o to, czy istnieje społeczeństwo unijne, może nawet wspólnota narodowa lub kulturalna? To zaś wiąże się z pytaniem jakiej UE chcemy, jakiej potrzebujemy – czy państwa członkowskie powinny zachować swój zasadniczy prymat, czy może głębsza integracja w ramach UE – kosztem samym państw narodowych jest właściwą odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata. Zapraszamy do debaty – będzie ciekawie, będzie kreatywnie.

Nie są wymagane wcześniejsze zapisy. Wydarzenie otwarte dla wszystkich; debata będzie miała formę moderowanej rozmowy (dyskusji). Prosimy o przekazywanie informacji o wydarzeniu dalej.

Osoby zainteresowane aktywnym uczestnictwem, które chciałby się dodatkowo przygotować prosimy o kontakt na adres cejm@cejm.uni.wroc.pl.

Do zobaczenia!

Zespół CEJM